PSİKO SOSYAL SERVİS

           Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Psiko-Sosyal Servis'in amacı; hükümlülerin, bireysel özelliklerini, kişisel ve aile yaşantısını irdeleyerek, suçu işleme sebepleri ışığında mevcut yeteneklerini geliştirmek, bireyin tekrar suça yönelmesini engellemektir. Bu amacı gerçekleştirirken eğitim standartlarından faydalanır.Hükümlünün cezasını infaz etme sürecinde ise problemlerini çözmelerine yardımcı olmak, gerek grup çalışmaları, gerekse bireysel çalışmalar yoluyla topluma kazandırılmasını amaçlamaktadır.

   

  • Hükümlülere Yönelik Çalışmalar:
   • Tanıma ve Tanıtma Faaliyetleri
   • Bireysel Görüşmeler
   • İzleme, Değerlendirme, Destek ve Yardım Çalışmaları
   • Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler olarak 4 ana başlık altında toplanabilir.

  Psiko-Sosyal Yardım Servisi hükümlülerin ruh ve beden sağlığına ilişkin koruyucu, geliştirici programları araştırarak uygular, psikolojik destek ve müdahalede bulunarak çalışmaları yürütür.

  Psiko-Sosyal Yardım Servisi çalışmalarında;

  Kuruma yeni gelen hükümlü ile ilk 3 gün içerisinide ön görüşme yaparak tanıma formu doldurur.

  Dönem içerisinde kuruma yeni gelen ve kurumda bulunan hükümlülerin tümüne Gözlem Sınıflandırma Formu doldurarak 6 aylık dönem sonlarında değerlendirmesini yapar.

  Yöndendirme faaliyetleri; Kurum idaresi, kurum doktoru, öğretmen, infaz birimi, kurum baş memurluğu ve ilgili diğer birimler gerekli gördükleri hükümlüleri psiko-sosyal servise yönlendirirler.

  Kurum psikoloğu hükümlüler ile yaptığı görüşmeler sırasında, hükümlünün sorun çözümüne yardımcı olmak amacıyla kişiyi farklı birim ve kurumlara yönlendirebilir.

  Aileye yönelik çalışmalar; Açık ve kapalı görüş günlerinde hükümlünün ailesi ile görüşmeler yapar. Problemlerin çözümü amacı ile aileyi telefonla arar, yazışmalar yapar ve grup çalışmalarını gerçekleştirir.

  Grup çalışmaları; Grup çalışmasının amacı, gruba alınan hükümlülerin psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak, bireysel, grup ve toplumla ilişkilerindeki sorunları ile etkili bir biçimde baş edebilmelerini sağlayabilmektir. Bu çerçevede grup etkileşimini kullanarak arzu edilen düzeyde davranış değişikliği yaratılmaya çalışılmaktadır.

  Hükümlüler grubun verdiği güvenli ortamda kendilerini ifade etme ve karşılıklı fikirlerini söyleme fırsatı bulabilmektedir. Kurumda grup çalışması benzer sorunları ya da gereksinimleri olan grup üyeleri birbirleri için problem çözme ve karşılıklı destek sağlama potansiyeli taşımaktadır.

  Sosyal ve kültürel etkinlikler; Hükümlüleri ilgi ve yetenekleri göz önüne alınarak eğitim birimi ile koordinasyonlu çalışarak faaliyet programları düzenlenmektedir.

            Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda personelle ilgili çalışmalar; Psiko-Sosyal Hizmet Birimine başvuruda bulunan personelin problemlerinin çözümüne de yardımcı olunmaktadır. Ayrıca moral ve motivasyonu arttırmak amacı ile sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

  RESMİ KURUMLAR

  Adres

  YENİ MAHALLE KAYSERİ YOLU CADDESİ NO: 82/H KESKİN/KIRIKKALE

  Telefon

  03185153443-45

  0318 515 34 46

  E-Posta

  © 2020 KESKİN AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 24 - Toplam : 57882 kişi ziyaret etmiştir.