EĞİTİM BİRİMİ


             Hükümlülerin maddî ve manevî kalkınmaları için eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerekliliği ve yararı bütün dünyaca kabul edilmiştir. Bu faaliyetler, en etkili iyileştirme aracı olduğu kadar, kurum rejiminin gerektirdiği disiplin  ve düzene en iyi uyan yaşayış sistemidir.
  Ceza İnfaz Kurumunda yürütülmekte olan eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetler ile sportif çalışmalarda amaç; Kurumumda bulunan hükümlüleri, Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda vatanını ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmektir. Onları; Özgüvenlerini kazanmış, kendisine ve çevresine duyarlı, sosyal ve manevi yönden toplumla uyumlu, suç ortamından ve suç islemeyi doğuran sebeplerden uzaklaşmış bir şekilde topluma yeniden kazandırmaktır.
            Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda; temel eğitim, mesleki eğitim ve sosyal-kültürel alanlarda açılmakta olan tüm kurslar İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Kurslarda başarı gösteren tüm hükümlülere, eğitim görmüş oldukları alanda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” verilmektedir.
   
            Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlülerin salıverilme  sonrasında da eğitimlerine devam etmeleri için Eğitim Servisince  rehberlik yapılmaktadır.
            Hükümlülerin uygun eğitim almalarını, topluma geri dönmesini sağlamak için kurumumuzda 1 Öğretmen  1 Vaiz,  Eğitim Hizmetlerinin yürütülmesinde 1 İnfaz ve Koruma Memuru , kütüphane hizmetlerinin yürütülmesinde 1 İnfaz ve Koruma Memuru görev yapmaktadır.  Ayrıca ihtiyaç duyuldukça kurumun bütün personeli eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır. Bu faaliyetlerin yapılması için gerekli mali kaynak, alet, donanım ve öğretici  personel temin edilmekte olup  eğitim ve iyileştirme faaliyetleri aksaksız olarak sürdürülmektedir.
    Temel Eğitim Kursları

  1. Okuma-Yazma 1. Kademe Kursları
  2. Okuma Yazma 2. Kademe Kursları
  3. Orta ve Yüksek Öğretim Faaliyetleri
  4. Açık Öğretim Ortaokulu
  5. Açık Öğretim Lisesi
  6. Açık Öğretim Fakültesi
  7. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri Kurs Faaliyetleri
  8. Mesleki Eğitim Kursları 
  9. Sosyal ve Kültürel Kurslar
  10. Açık Öğretim Lisesi Destek Kursları

  Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

  1. Tiyatro Gösterimi
  2. Konser
  3. Konferans
  4. Sinema Gösterimi
  5. Bilgi Yarışması
  6. Münazara
  7. Satranç

  Spor Faaliyetleri

  1. Futbol
  2. Voleybol
  3. Basketbol
  4. Badminton
  5. Masa Tenisi

  Kütüphane Faaliyetleri


  Personel Eğitimi Faaliyeti
  1. I.KADEME OKUMA- YAZMA KUSLARI:
          Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuza gelen hükümlülerin eğitim durumlarının tespiti yapılırken okuma-yazma bilmeyenler 1.kademe okuma-yazma kursuna alınmaktadır.
  2. II. KADEME YETİŞKİNLER EĞİTİMİ KURSLARI:
          Yetişkinler 2. kademe kursuna, öğrenim yaşını geçirmiş olanlardan okuryazarlık belgesi olanlar ile ilkokulun herhangi bir basamağından ayrılıp ilkokul diploması olmayanlar alınır.
          Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda şartları uygun olan ilkokul eğitimini yarıda bırakmış olan hükümlüler için Kurum Öğretmenlerimiz ve Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa 2.kademe yetişkin kursu açılmaktadır.
  3. AÇIK İLKÖĞRETİM OKULU ÇALIŞMALARI:
          Açık İlköğretim Okuluna, ilköğretim çağını doldurmuş 2. kademe eğitimini tamamlayanlar, ilkokul diploması olanlar ve ortaokulun ara sınıflarından ayrılanlar katılmaktadır.
  4. AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ÇALIŞMALARI:
           Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda Açık İlköğretim mezunu olan hükümlülerin talepleri doğrultusunda Açık Öğretim Lise eğitimlerine devam edilmektedir.
  5. KPSS, YGS VE AÖF ÇALIŞMALARI:
          Keskin Ceza İnfaz Kurumumuzda şartları taşıyan hükümlülerin talepleri doğrultusunda KPSS,YGS,AÖF sınavlarına işlemleri yapılmakta olup, takibi sürdürülmektedir.
  6. KÜTÜPHANE ÇALIŞMALARI:
          Keskin Açık Ceza İnfaz Kurumumuz kütüphanesine kamu kurum ve kuruluşlarından hükümlülerin rehabilitesi,topluma uyumu ve sağlıklı infaz rejimini gerçekleştirmeleri için kitap talebinde bulunulmuş olup, bu doğrultuda faaliyetimiz başlamıştır.

  Adres

  YENİ MAHALLE KAYSERİ YOLU CADDESİ NO: 82/H KESKİN/KIRIKKALE

  Telefon

  03185153443-45

  0318 515 34 46

  E-Posta

  © 2020 KESKİN AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 41 - Toplam : 57899 kişi ziyaret etmiştir.